Dodaj miejsce
  • Nie masz polubionych miejsc.

Your Wishlist : 0 listings

Zaloguj

Herb miasta Bierutów – Legenda

Herb udostojniony na wycinku z pieniądza zastępczego Bierutowa (notgeldu) z ok. 1918-1922 roku.
Herb udostojniony na wycinku z pieniądza zastępczego Bierutowa (notgeldu) z ok. 1918-1922 roku.

Po dokonaniu lokacji Bierutowa jego zasadźca i pierwszy wójt –Wilhelm postanowił nadać miastu herb. Długo zastanawiał się nad wyborem barw i symboli. Często przechadzał się po mieście podpatrując pracę kupców, piekarzy, szewców, karczmarzy i rzeźników. Udawał się również poza miasto obserwując pracę rolników i rybaków, którzy łowili ryby  w okolicznych stawach i na rzece Widawie. Chciał, aby herb miasta miał coś wspólnego z ich pracą, jak też z symbolem świętej Katarzyny, a także z herbem jego rodu von Reichenbach.

Po długich rozmyślaniach zdecydował, że herb miasta będzie miał kształt tarczy, na której znajdą się trzy zakrzywione i zaokrąglone haki, a między nimi trzy gwiazdy. Herb ten miał połączyć wszystkie wymienione wyżej elementy w jedną całość, a trzy zakrzywione haki miały również symbolizować „wilczekosy”[1], czyli średniowieczną formę pułapki na wilki, które Wilhelm miał w godle swojego rodu.

         Od śmierci Wilhelma von Reichenbach istnieją różne interpretacje herbu Bierutowa. Według jednych owe trzy haki to haki do łowienia ryb[2], jak też że haki te symbolizują trzy błyskawice, gdyż od piorunów miasto doświadczyło wielu pożarów[3]. Według innych,  że miały one symbolizować tak zwaną   „koronę męczeńską”, czyli drewniane koło najeżone hakami, nożami i drutami, które kazał zrobić cesarz Maksencjusz dla św. Katarzyny a które anioł roztrzaskał na trzy części[4].

[1] Wilczekosy to żelazne kosy robione jako pułapki na wilki, które przykrywano liśćmi i wkładano do dołu . Jeżeli wilk wpadł w taka pułapkę, ponosił śmierć na miejscu; S. Dąbrowski, Dzierżoniów. Zarys monografii miasta, Wrocław 1998, s. 39

[2] H. Friedrich, Geschichte der Stadt Bernstadt 1266-1935, Oels 1936, s. 120

[3] Ibidem, s. 121

[4] A. Woźniak,  Herb miasta Bierutowa, Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego, Nr 1/2000, s. 22

Źródło

Treść pochodzi z oficjalnej strony miasta Bierutów - www.bierutow.pl

Poprzedni
Zamek Książąt Oleśnickich
Następny
Klasyfikacja pszczół oraz hierarchia rodziny pszczelej

Dodaj komentarz

Your email is safe with us.