Dodaj miejsce
  • Nie masz polubionych miejsc.

Your Wishlist : 0 listings

Zaloguj

Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek Książąt Oleśnickich to najcenniejszy zabytek architektoniczny Oleśnicy. Jest jednym z największych oraz najlepiej zachowanym zamkiem na Dolnym Śląsku, a jednocześnie chyba najmniej znanym. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1238r. Wówczas na miejscu obecnego zamku istniał gród. Wybudowany na wzniesieniu pomiędzy rozlewiskiem rzeki Oleśnicy i zapewne wykopanej fosy. Po 1294 r stał się granicznym grodem księstwa głogowskiego. Wówczas dla zwiększenia jego możliwości obronnych, powstała murowana cylindryczna wieża. Po powstaniu księstwa oleśnickiego (1312-1313), gród mógł być siedzibą księcia oleśnickiego Bolesława.

Po 1323r kolejny książę oleśnicki,  Konrad I zaczął przebudowę grodu w renesansową rezydencję o nowoczesnej jak na tamtejsze czasy fortyfikacji. Zamek bowiem wówczas miał służyć jako obrona Piastów Śląskich – książąt oleśnickich. Wał ziemny został zastąpiony, wysoki, ceglanym murem obronnym. Powstały murowane zabudowania mieszkalne. 

Okres świetności zamku przypada po1495r, kiedy zamek zasiedlają Podiebradowie. Pierwsza faza to przebudowa zamku gotyckiego, szczególnie części mieszkalnej, w styl renesansowy. Druga faza to budowa tzw. Pałacu (1559-1562), podwyższenie wieży zamkowej (1561) i budowa barbakanu (1563). Kolejne rozbudowy powstają za rządów księcia Karola II

Powstają:
• skrzydło wschodnie (1585-1586 r.),
• skrzydło południowe (1606-1608 r.),
• krużganki obiegające skrzydło wschodnie i wieżę (1589-1608 r.), potem skrzydło północne,
• dekoracyjna brama wjazdowa do pałacu (1603 r.),
• bastiony obronne (1603-1610 r.),
• nowe drogi komunikacyjne łączące pałac z zamkiem, pałac z kościołem zamkowym i klatkę schodową pałacu (1616 r.).

Władze rozbudowywały zamek na większy i bardziej reprezentatywny, rezygnowano z walorów obronnych, które stały się mniej konieczne, na rzecz komfortu kolejnych mieszkańców. Malowniczy tunel, który jak most przebiega nad ulicą łącząc skrzydło pałacowe z kościołem, powstało właśnie dla wygody mieszkańców, aby mogli udać się na nabożeństwo nie wychodząc na zewnątrz budynku. 

Skrzydło zachodnie (widok po modernizacji w 1750 r.)

Za Wirtembergów zamek przebudowywano na rezydencję pałacową. Stajnię przeniesiono poza zamek, utworzono salę jadalną oraz teatralną. Założono ogród najpierw w stylu francuskim, potem angielskim, oraz wybudowano oranżerię. Dobudowano nowe izby dla dworzan i obsługi. 

W 1793 r pierwszy z dynastii Brunszwików, Fryderyk August, rozpoczyna kolejne zmiany w wystroju wnętrz. Nie widzi jednak możliwości dalszej rozbudowy zamku, rezygnuje więc i rozbudowuje Pałac w Szczodrem, który po 1802r staje się jego nową rezydencją. Zamek oleśnicki traci rangę zamku książęcego. 

 

Podupadłe budowle pod koniec XIX w stały się lennem pruskim. Nowi właściciele, Hohenzollernowie, przeprowadzili gruntowną renowację i do 1945 pozostał on rezydencją tej rodziny. 

Zima 1945r, w związku ze zbliżającą się linią frontu, zamek opustoszał, na szczęście w trakcie walk nie został uszkodzony. 

Po II wojnie światowej w ocalałych budynkach przetrzymywano węgierskich i włoskich jeńców wojennych. Później miał tam siedzibę oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a następnie Technikum Budowlane i Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych ZHP. W latach 70. XX wieku zamek poddano kolejnej renowacji i umieszczono w nim filię Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Na początku lat 90. zamek opustoszał, a w 1993 r. rozpoczął w nim działalność Ochotniczy Hufiec Pracy.

Od kilku lat, mimo wielu ograniczeń, przywraca się turystyczną funkcję zamku. Największym przełomem jest możliwość zwiedzania zamku wraz z przewodnikiem. Szczęśliwie pani przewodnik jest prawdziwą pasjonatka tego miejsca, pragnie aby zamek odzyskał swój dawny blask i zapałem tym zaraża również turystów. Jeśli ktoś uważa że nie ma tu wiele do zobaczenia, może się pozytywnie zaskoczyć. Dlatego polecam udać się na zwiedzanie wraz z przewodnikiem, gwarantuje to 1,5 godzinne niezwykłe spotkanie z historią zamku i jego mieszkańcami. 

 

16 marca 2016r. Zamek Książęcy w Oleśnicy został oficjalnie włączony uchwałą zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej do programu „Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców”, w którym biorą udział najciekawsze obiekty Dolnego Śląska.

Informacje praktyczne

WAŻNE

Godziny zwiedzania Zamek można zwiedzać indywidualnie codziennie od 9 do 18 (info z lutego 2020), ale my zdecydowanie zachęcamy do zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywało się w letnie weekendy o godz. 11 i 14. Uwaga! Obie powyższe informacje warto sobie potwierdzić albo na stronie zamku albo telefonicznie (71 314 20 12), bo to się może zmieniać. .

Cennik

12 zł - normalny 10 zł - ulgowy 7 zł - dzieci do lat 7 Można płacić kartą.

Parking - ważne informacje

U podnóża zamku, przy ul. Wałowej, jest bardzo wygodny, darmowy parking. Nie da się zwiedzić zamku z wózkiem, ponieważ jest dużo schodów, reżim zwiedzania (posłuszeństwo względem przewodnika) również może być utrudnieniem dla rodzin z bardzo małymi dziećmi, ale dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszym, będzie już interesująco:)

Następny
Herb miasta Bierutów – Legenda

Dodaj komentarz

Your email is safe with us.