Dodaj miejsce
  • Nie masz polubionych miejsc.

Your Wishlist : 0 listings

Zaloguj

Jakie są korzyści zdrowotne lawendy?

Lawenda jest powszechnie stosowana w produktach kosmetycznych, takich jak mydło i szampon, ze względu na swój zapach, ale ma również wiele korzyści zdrowotnych, które nie są tak powszechnie znane. Lawenda może być stosowana w celu zmniejszenia niepokoju, poprawy snu i zwalczania bólu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jej korzystnym działaniu.

Co to jest lawenda?

Lawenda (Lavandula) to grupa roślin pochodzących z południowej Europy, północnej i wschodniej Afryki, południowo-zachodniej Azji oraz południowo-wschodnich Indii. Historycznie, lawenda była używana do celów medycznych. W średniowieczu lekarze stosowali lawendę do leczenia epilepsji i ataków migreny. Olejek eteryczny z lawendy może być przyjmowany doustnie, wdychany w postaci mgiełki lub stosowany miejscowo w postaci olejku lub balsamu.

Zalety stosowania lawendy:

Wspomaganie snu

Olejek lawendowy składa się głównie z octanu linalilu i linalolu – związków fitochemicznych, które są szybko wchłaniane do krwiobiegu. Badania wykazały, że związki te hamują działanie kilku neuroprzekaźników, wywołując efekt uspokajający i anksjolityczny.

Jeśli cierpisz na niespokojne noce, to udowodniono, że lawenda wydłuża czas do przebudzenia po pierwszym zaśnięciu. Jedno z badań wykazało, że lawenda zwiększyła procent głębokiego snu we wszystkich badanych grupach i wszystkie osoby zgłosiły, że czuły się bardziej odświeżone i energiczne następnego ranka.

Przeciwdziałanie stanom lękowym

Lawenda jest od wieków używana jako środek na stany lękowe i depresję. Posiada złożoną mieszankę aktywnych składników, w tym “terpenów” – małych cząsteczek, które są wchłaniane do krwiobiegu przez nos lub płuca. Są one tak małe, że z łatwością przekraczają barierę krew/mózg i mają wpływ na procesy neurologiczne.

Udowodniono, że lawenda jest równie skuteczna w leczeniu lęku jak jej farmaceutyczne odpowiedniki. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Phytomedicine” wykazano, że lawenda pomaga w stanach niepokoju, nerwowości, lęku i bezsenności.

Inne badanie opublikowane w czasopiśmie “International Journal Psychiatry in Clinical Practice” wykazało, że suplementacja kapsułkami 80mg olejku lawendowego łagodziła stany lękowe, niespokojny sen i depresję bez żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Leczenie ran

Olejek eteryczny z lawendy ma bardzo silne właściwości antyseptyczne. Stosowanie go na rany nie tylko zwiększa wzrost komórek, co powoduje szybsze gojenie się ran, ale również zmniejsza widoczność blizn. Antybakteryjne działanie olejku lawendowego chroni zadrapania i rany przed infekcjami, jednocześnie pozwalając im się zabliźnić.

Oparzenia

Olejek lawendowy ma dobrze udokumentowaną historię skutecznego leczenia oparzeń i poparzeń. Jego właściwości przeciwbólowe w połączeniu z właściwościami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi i antyseptycznymi sprawiają, że jest on skutecznym środkiem na oparzenia, który stymuluje komórki do szybszej regeneracji i zapobiega powstawaniu blizn.

Pomoc w trawieniu

Lawenda od dawna stosowana jest jako środek wspomagający trawienie. Poprawia motorykę jelit, dzięki czemu pokarm łatwiej przechodzi przez jelita. Produkcja soku żołądkowego, w tym żółci, jest zwiększona, co poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Kolka, wymioty i wzdęcia mogą być łagodzone przez stosowanie tego zioła. Ciekawą korzyścią jest to, że lawenda delikatnie hamuje wzrost patogenów, ale według jednego z badań nie szkodzi pożytecznym bakteriom. W jaki sposób rozróżnia ona szkodliwe i pożyteczne bakterie, pozostaje nadal tajemnicą.

Jako środek wspomagający trawienie, olejek lawendowy może być przyjmowany w postaci herbaty.

Hydrolat lawendowy (woda kwiatowa)

Hydrolat lawendowy posiada naturalne właściwości kojące i łagodzące. Dla skóry może pomóc w łagodzeniu podrażnień i swędzenia, stanów zapalnych i zaczerwienień. Jest doskonałym środkiem do oczyszczania twarzy i tonikiem, który jest szczególnie odpowiedni dla skóry wrażliwej. Dzięki naturalnym właściwościom uspokajającym, Hydrolat Lawendowy może być rozpylany na pościel i stosowany jako odświeżacz powietrza w sypialni, aby stworzyć idealne środowisko dla spokojnego snu.

 

Chociaż lawenda może pomóc złagodzić łagodne stany lękowe, nie powinna być stosowana zamiast profesjonalnego leczenia zaburzeń lękowych.

Jeśli doświadczasz objawów niepokoju, takich jak ciągłe zamartwianie się, zmęczenie, bezsenność i szybkie bicie serca, upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem pierwszego kontaktu, zamiast samodzielnie leczyć niepokój lawendą.

Tematy:
Poprzedni
Dlaczego zimą ważne jest, aby dzieci bawiły się na dworze?
Następny
8 powodów, żeby pójść z dzieckiem do lasu!

Dodaj komentarz

Your email is safe with us.