Wstęp bezpłatny
Filtry
Zobacz na mapie
Rzeźba dziewczynki o imieniu Ola z różą. Ola trzyma w ręku różę, która również jest symbolem Oleśnicy nazywanej przecież “Miastem wież i róż”.
Ratusz do rejestru zabytków został wpisany 8 kwietnia 1963r. Szczyt wieży kończy hełm na którym można dostrzec wojenne ślady.
Bazylika jest jednym z najstarszych obiektów religijnych Dolnego Śląska. Przyozdobiona późnogotyckimi zdobieniami.
Pałac Sybilli ( znany także jako Śląski Windsor) zbudowany został w latach 1685-92. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu magazyny Wehrmachtu.
Czarny Jar zwany także Czarcim Jarem w Zaprężynie to malowniczy wąwóz lessowy. Jest to piękne miejsce, z nutką tajemniczości.
Pierwszy zamek w Jelczu-Laskowicach zbudowany w 1558r. Obecnie odrestaurowany Pałac jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy oraz Banku.
Pierwsze wzmianki o kościele w Miłoszycach pochodzą z 1399r. We wnętrzu znajduje się zachowana Pieta z lat 1430-1435.
Mokradła Boguszyckie znajdują się na terenie miejscowości Boguszyce. Występowanie tutaj aż 147 gatunków roślin. Powierzchna terenu 36,3 ha.
Park Pokoju i cmentarza w Nadolicach Wielkich zaczęto budować w 1998 r. Spoczywają tu szczątki aż 17 tys. żołnierzy niemieckich z okresu 1939-45.
Staw Szczodre o powierzchni ok 5ha i głębokości ok 1,5-2m. Akwen przyciąga głównie wędkarzy - 2 razy do roku zarybia się go karpiami i leszczami.
Brama Wrocławska i mury obronne w Oleśnicy zostały wybudowane w pierwszej połowie XIV wieku. W bramie wykuto przejście dla pieszych.
Wieża ratuszowa w Bierutowie to wieża nieistniejącego już ratusza, który został wzniesiony w pierwszej połowie XVw.
Lasy Grędzińskie to zalesione tereny wzdłuż brzegów rzeki Widawy. Zajmują powierzchnię 3097,5 ha. Obszar objęty programem ochronnym Natura 2000.
Pierwsze wzmianki o kościele w Kiełczowie pochodzą już ze średniowiecza. Obecnie Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej.
Kolumna Złotych Godów, jest najstarszym pomnikiem w Oleśnicy i jedynym tego rodzaju w Polsce.
Kamienny krzyż pokutny XIV - XVI w. stoi bardzo blisko drogi. Krzyże pokutne są wystawiane między innymi przez zabójców w miejscu popełnionego czynu.
Znajdująca się na terenie cmentarza w miejscowości Miłoszyce kaplica zbudowana została ok. 1920 r.
Bagno obejmuje torfowisko przejściowe o powierzchni 2,36 ha. Rośnie tu 39 gatunków roślin, w tym 2 objęte ochroną ścisłą.
Rezerwat przyrody Łacha Jelcz jest wodnym rezerwatem przyrody w gminie Jelcz-Laskowice. Występuje tu około 320 gatunków roślin.
Jest to jeden z najstarszych rezerwatów na terenie Dolnego Śląska. Ochrona endemicznego siedliska wyżynnego boru jodłowego.