Dodaj miejsce
  • Nie masz polubionych miejsc.

Your Wishlist : 0 listings

Zaloguj

Rezerwat przyrody Łacha Jelcz

Teraz otwarte
  • Wyświetlenia - 1380

Opis

Rezerwat przyrody Łacha Jelcz jest wodnym rezerwatem przyrody w gminie Jelcz-Laskowice, w powiecie oławskim. Chroniony obszar położony jest we wschodniej części województwa, w regionie Pradoliny Wrocławskiej na odcinku powiatu oławskiego, ciągnąc się wzdłuż wału przeciwpowodziowego w południowej części miasta Jelcz-Laskowice. Rezerwat został utworzony w 1954 roku.

Łacha Jelcz jest starorzeczem Odry, będący jednym z większych miejsc występowania rzadkiej i chronionej rośliny kotewki orzecha wodnego, która została objęta ochroną w ramach rezerwatu. Teren stanowi jeden z dwóch rezerwatów w województwie powołanych specjalnie dla ochrony tej rzadkiej rośliny. Na obszarze rezerwatu możemy spotkać wiele cennych siedlisk z chronionymi gatunkami roślin, płazów, owadów oraz ptaków wodno-błotnych. Powierzchnia Łacha Jelcz obejmuje starorzecze o długości około 1500 m. Najważniejszy i najcenniejszy przedmiot ochrony na tym obszarze, czyli stanowisko kotewki orzecha wodnego traktowane jest jako zanikające już od lat 70-tych. Zbiornik wodny posiada doskonale rozwiniętą roślinność strefową, obejmującą pas szuwarów z tatarakiem trawiastym, kosaćcem żółty i turzycami. Inne rośliny przybrzeżne jakie można tam spotkać to: psianka słodkogórz, jeżogłówka gałęzista, żabieniec babka-wodna, knieć błotna i strzałka wodna.

Na terenie rezerwatu wodnego stwierdzono występowanie około 320 gatunków roślin. Jest to jeden z lepszych wyników w regione. Poza doskonale rozwiniętą florą występuje tu bogata ichtiofauna, obejmuje ponad 30 gatunków ryb, w tym chronione: piskorz, różanka pospolita i śliz pospolity.

Informacje praktyczne:
– Najlepiej zostawić samochód od strony ulicy leśnej, jest tam niewielki parking
– Na miejscu znajdują się tablice informacyjno – edykacyjne
– W sąsiedztwie występują pomnikowe drzewa
– Najlepsze momenty do zwiedzania: kwiecień (wiosenne geofity), lipiec (kotewka, szczyt wegetacji roślinności wodno-brzegowej)

1500
Powierzchnia Łacha Jelcz
320
Gatunków roślin
30
Gatunków ryb
Twój adres e-mail jest bezpieczny.
Ogólna ocena
Położenie
Jakość
5.0 Twoja ocena
Dodaj zdjęcie

Mapa lokalizacji

Godziny otwarcia

Teraz otwarte
  • Poniedziałek Otwarte cały dzień
  • Wtorek Otwarte cały dzień
  • Środa Otwarte cały dzień
  • Czwartek Otwarte cały dzień
  • Piątek Otwarte cały dzień
  • Sobota Otwarte cały dzień
  • Niedziela Otwarte cały dzień