Dodaj miejsce
  • Nie masz polubionych miejsc.

Your Wishlist : 0 listings

Zaloguj

Pałac Jabłonowskich w Borowej

Obecnie zamknięte
  • Wyświetlenia - 358

Opis

Pałac w Borowej to najpiękniejszy pałac barokowy na Dolnym Śląsku. Został zbudowany w XVI wieku w stylu renesansowym, na wyspie otoczonej fosą. W wieku XVIII został przebudowany na styl barokowy a fosę zasypano. Na przełomie XIX i XX wieku dobudowano wieżę oraz przybudówki. W latach 1756 -1945r był własnością rodziny von Schwerin. Od stycznia do października 1945r w pałacu stacjonowało wojsko sowieckie, następnie utworzono w nim szkołę a zabudowania gospodarcze przekazano PGR.
W 2005 r gmina sprzedała rodzinie Jabłonowskich, którzy rozpoczęli gruntowny remont zrujnowanego obiektu. Obecnie pałac pełni funkcję hotelu, restauracji i centrum SPA. Otoczony zabytkowym parkiem krajobrazowym wraz ze stawami, kanałami i rzadkimi gatunkami jest naprawdę ciekawym obiektem z wyjątkową historią.

Z pałacem w Borowej związanych jest wiele legend. Najciekawszą z nich jest wykorzystanie go przez Günthera Grundmanna, do ukrycia najważniejszych skarbów Dolnego Śląska. Były w nim składowane starodruki, książki i zbiory monet. Część z tych zbiorów została ewakuowana przez Niemców, część niestety uległa dewastacji przez okoliczną ludność. W 1951r udało się uratować dwie ciężarówki bezsennych książek, w tym szkice Wernera.

Twój adres e-mail jest bezpieczny.
Ogólna ocena
Położenie
Jakość
5.0 Twoja ocena
Dodaj zdjęcie